Dell Sunucu

  Dell Sunucu

  Server (Sunucu) Nedir? Ne İşe Yarar?

  Sunucu nedir sorusu son zamanlarda sıklıkla sorulan sorulardan bir tanesidir. Gelişen teknoloji ile hayatımıza birçok yeni terim girmiştir. Bunlardan bir tanesi de sunucu olarak bilinen server kelimesidir. Dell sunucu, bilgisayar ağında bulunan kullanıma açık bütün kaynakların bünyesinde bulunduran sisteme verilen bir isimdir. Bu sunucular her kullanıcının ulaşabileceği açık kaynakları sunmaları nedeni ile birçok kişinin isteğini kabul edebilecek kapasiteye sahiptirler. Bununla beraber yüksek hız ve geniş depolamaya sahiptirler. Serverlar bazı durumlarda hata verebilmektedir. Bilgisayar ağında yaşanan hataların birçoğu bu alanda yaşanmaktadır. Yaşanan hataların birçok sebebi olabilmektedir. Bunlardan en basiti elektrik kesintileri nedeni ile olmaktadır.

  Server (Sunucu) Türleri Nelerdir?

  Serverlar sunmuş olduğu bilgisayar sistemine göre farklı isimlendirmeler almaktadır. Web siteleri için yayınlıyor ise bu sunucunun ismi web sunucusu olarak adlandırılmaktadır. Bunun yanı sıra e posta servisleri sunuyor ise de e posta sunucusu olarak isimlendirilmektedir. Server nedir sorusunun yanı sıra merak edilen bir diğer unsur ise türleridir. Farklı servisler ile sunulan işlemler farklı türler olarak isimlendirilir. Server türleri isimlendirilmesinde tercih edilen bu yöntem günümüzde sıklıkla karşılaşılmakta olan bu sunucuların sınıflandırılması için büyük önem arz eder. Sunucular için farklı türler bulunmaktadır. Bu türler şu şekildedir: • File Server: Dosya sunucusu • Database Server: Veri Tabanı Sunucusu • Web Server: Site Yayınlama Sunucusu • Proxy Server: Vekil Sunucu • DNS Server: DNS Sunucusu • SMTP Server: SMTP sunucu

  Server Donanım Türleri Nelerdir?

  Web sunucusu nedir sorusu ile sıklıkla karşılaşılan bu sunucuların farklı donanım türleri bulunmaktadır. Server donanımları farklı şekillerde olabilmektedir. Bunun en büyük sebebi Tercih edilmekte olan boyutlar ve derecelere göre değişiklik göstermesidir. Giriş seviyesi serverlar tercih edilmektedir. Bunlar evlerde kullanılmakta olan ATX ve Tower model kasalardır. Bununla beraber dar alanlarda ve çok sunucunun bağlanacağı alalarda ise yatay kasalar tercih edilmektedir. Bu durumda daha iyi bir destek sağlaması durumu ile bu kasa tipi tercih edilmektedir.

  Server nedir sorusunu merak eden kişilerin genellikle donanım türlerini de merak ettiği hususların bulunduğu görülmektedir. 7/24 kullanım için tercih edilecek olan donanımların yatay kasalar olması gerekir.

  (DELL) Server Arızaları Durumunda Veri Kurtarma

  Dell sunucular genellikle sunucu hatalarının sonrasında merak edilen konular içerisinde yer alır. Birçok sebep ile arızalanabilecek olan bu sunucular, internet arızalarının büyük bir bölümünden sorumludur. Dell sunucu ne işe yarar sorusu ile başlayan araştırmalarda veriler için büyük önem taşıyan bir sistem olduğu anlaşılmış olur. Bu nedenle herhangi bir arızada bu verilerin korunması da büyük önem taşır. Bu durumda ise alanına uzman olan veri kurtarma merkezleri ile çalışılması gereklidir. Server üzerinde var olmuş hataların bireysel veya amatör yollar ile giderilmesi olanaksızdır. Bu nedenle alanında uzman ola kişilere başvurulmalıdır. Server arızaları kişileri uyarıcı birçok sinyaller vermektedir. Böyle bir durum ile karşılaşıldığında en büyük veri deposu olan sunucuların kurtarılması gereklidir.

  En Çok Tercih Edilen Server Markası (DELL)

  Server nedir sorusu ile sıklıkla karşılaşılmakta ve en çok tercih edilen sunucu markaları merak edilmektedir. Serverlar her an karşılaştığımız ancak ismini tam olarak bilmediğimiz unsurlardır. Verilerin hızlı bir şekilde sağlanması adına büyük önem taşımakta olan bu unsurlar her geçen gün daha da gelişmekte ve hayatımıza girmektedir. Tercih edilecek olan serverların ise buna bağlı olarak kaliteli olması gerekir. En çok tercih edilen sunucu markası ise Dell olarak ön görülmüştür.

  Sizlerde bu hizmetten yararlanmak ve danışmanlık hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bizlere info@pro-sistem.com adresinden ulaşabilir, dilerseniz www.pro-sistem.com.tr adresimizde bulunan talep formunu doldurabilirsiniz.

  Dell sunucu serileri nelerdir?

  Dell, PowerEdge serisi gibi çeşitli sunucu serileri sunar. Bu seride, farklı iş yüklerine ve performans gereksinimlerine göre ölçeklenebilirlik sunan blade, rack ve tower sunucular bulunmaktadır.

  Dell sunucularının maliyeti nedir?
  Dell sunucularında hangi işletim sistemleri kullanılabilir?
  Dell sunucularının özellikleri ve teknik özellikleri nelerdir?
  Dell sunucularının güvenlik özellikleri nelerdir?